Wiadomość:
Rozstrzygnięto konkurs na międzynarodowe projekty badawcze realizowane wspólnie przez zespoły składające się z naukowców pochodzących z co najmniej 3 krajów należących do sieci HERA.

Dofinansowanie otrzymał m. in. projekt, który jest wynikiem współpracy pomiędzy Uniwersytetem w Amsterdamie (lider projektu), Norweskim Uniwersytetem Nauki i Technologii z Trondheim, Staffordshire University, University of West Bohemia Pilzno, Freie Universität w Berlinie i Universitat Pompeu Fabra w Barcelonie.

W ciągu najbliższych lat (2016-2019) konsorcjum będzie prowadziło m,. in. badania terenowe na obszarach kluczowych obozów w Europie: Westerbork (Holandia), Treblinka (Polska), Falstada (Norwegia), Jasenovaca / Donja Gradina (Chorwacja / Republika Serbska), Bergen-Belsen (Niemcy), obozy Romskie w Lety i Hodonin (Czechy) oraz obozów pracy w regionie Jáchymov (Czechy).

Za badania w Treblince będzie odpowiadała dr Caroline Sturdy Colls z Uniwersytetu Staffordshire , która prowadziła już projekt na obszarze obozu w latach 2007-2014.

Naukowcy pozyskali na badania 1.2 milionów Euro.